Menu

DNNArticle Detail View

توسعه کمی و کیفی شبکه شتابنگاری زلزله کشور
اخبار روز, اخبار برتر, پیشنهاد سردبیر 1397/1/28 print

image

رئیس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی مهمترین فعالیت‌های شاخص و موثر مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی در موضوعات مختلفی از جمله تعیین حرایم گسل‌های کلانشهرهای تهران و همچنین توسعه کمی و کیفی شبکه شتابنگاری زلزله کشور را تشریح کرد.

 به گزارش بحران نیوز ، محمد شکرچی زاده گفت: شهر بزرگ تهران به همراه کلانشهرهای تبریز، ‌کرمان، مشهد و کرج نیز به دلیل عدم رعایت این اصول در ساخت و ساز و نیز وجود گسل های مهم و کاری در حریم های شهری این مراکز جمعیتی بزرگ با مشکلات عدیده ای مواجه بوده و نیازمند تمهیدات لازم در جهت پیشگیری از خطر زلزله هستند.

وی یکی از مهمترین این تمهیدات را شناسایی گسل ها به عنوان چشمه ‌های لرزه ‌ای برشمرد و گفت: گام بعدی تدوین انواع آیین‌نامه ‌های ساخت و ساز در حریم گسل ‌هاست. خوشبختانه در جهت تحقق اهداف مذکور در شهر تهران نقشه های پهنه‌های گسلی در مقیاس ۱:۲۰۰۰ در سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران تهیه و در اختیار کارگروه ملی مخاطرات زلزله قرار گرفت. این نقشه ‌ها پس از تصویب در کارگروه، در اختیار  معاونت معماري و شهرسازي، وزارت راه و شهرسازی قرار داده شد که پس از تصویب سرانجام به صورت مصوبه و قانون برای اجرا در اختیار سازمان های ذیربط قرار گرفت.

شکرچی‌زاده یکی از مصوبات این معاونت را ممنوعیت بلندمرتبه‌سازی در این پهنه‌ها عنوان کرد و افزود: بر اساس این مصوبه به مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی ماموریت داده شد تا روند اجرایی شدن مفاد این مصوبه را پایش نماید. بنابراین ضروری است که مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهر سازی نیز موقعیت کلیه سازه های مهم، خطرزا و بلند مرتبه را جانمایی کرده و همچنین کاربری ‌های اراضی حرایم گسل ‌ها را به نقشه درآورده و در اختیار سازمان های ذیربط قرار دهد و یا جهت نظارت بر اجرای صحیح مصوبات مورد استفاده قرار دهد. لذا این پروژه در بخش زلزله‌شناسی مهندسی و خطرپذیری تعریف شد.

وی همچنین تصریح کرد: انجام تمهیدات لازم به برای کاهش آسیب‌پذیری شهرها و مناطق جمعیتی در برابر زلزله نیازمند تدوین ضوابط و مقررات مشخص در حوزه‌های مختلف است. سازه‌ ها به عنوان اصلی ترین عامل خسارات جانی و مالی به طور خاص ضرورت بیشتری برای تدوین این ضوابط دارند. در این پروژه بنا به نیاز مصوبات حرایم گسل، نخست به بررسی و جانمایی سازه ‌های مهم در شهر تهران و کلانشهر های تبریز، مشهد، کرج و کرمان اقدام شده است.

شکرچی‌زاده ادامه داد: سازه‌ هایی نظیر مدارس و مراکز آموزشی، بیمارستان ‌ها و مراکز بهداشتی، پلیس و مراکز امنیتی، مراکز خدمات شهری نظیر تصفیه‌خانه ها، انبارهای نفت و مواد خطرزا، پالایشگاه ها، هتل ها و مراکز اقامتی، پمپ بنزین ها، سفارتخانه‌‌ها و مراکز سیاسی، مراکز فرهنگی، مراکز تجاری، مراکز ورزشی و ... مشخص و موقعیت مکانی آن ها تعیین می‌شود.

وی ادامه داد: پس از آن با جانمایی این مراکز با نقشه حرایمی گسلی سازه  های پر ریسک بر اساس کاربری آنها مشخص شده و در اختیار نهاد مربوطه قرار می گیرد. همچنین کاربری های دیگری نظیر پارک ها، فضاهای آموزشی، فضاهای ورزشی و ... نیز جانمایی شده و به نقشه در می آید.

توسعه کمی و کیفی شبکه شتابنگاری زلزله کشور

شکرچی‌زاده توسعه کمی و کیفی شبکه شتابنگاری زلزله کشور را از دیگر اقدامات مرکز برشمرد و افزود: در حال حاظر این شبکه بیش از ۱۰۰۰ ایستگاه فعال در سراسر کشور دارد و افزون بر ۱۱۰۰۰ رکورد از این مجموعه تاکنون به ثبت رسیده است. روند رو به رشد ثبت داده این مجموعه در طول ۴ سال گذشته همچنان ادامه داشته است و نقاط جدیدی جهت نصب ایستگاهها انتخاب و ایجاد شده اند.

این مقام مسئول در بیان دستاوردهای توسعه کمی و کیفی شبکه شتابنگاری زلزله کشور، گفت: فعال بودن ۱۰۶۳ ایستگاه شتابنگاری در سراسر کشور شامل ۵۸ ایستگاه گورالپ CMG-۵TD، ۱۰۰۵  ایستگاه SSA-۲، ۶۳۱ ایستگاه فری فیلد، ۵۵ ایستگاه در سد، چهار آرایه درون چاهی، یک آرایه در سازه های بلندمرتبه، انجام آزمایشات ژئوفیزیک برای ۵۸۰ ایستگاه، ۱۲۱۴۹ نگاشت سه مولفه ای تا پایان بهمن سال ۱۳۹۶، احداث و راه اندازی ۱۷ ایستگاه شتابنگاری در طول ۴ سال گذشته و همچنین خرید ۲۶۰  دستگاه شتابنگار جدید برای توسعه شبکه ملی شتابنگاری از دستاوردهای این هدف هستند.به این خبر امتیاز دهید.rating
  نظرات

هیچ نظری ثبت نشده است.

نام شما
پست الکترونیک
وب سایت
عنوان
نظر
تصویر امنیتی CAPTCHA
کد را وارد کنید