Menu

DNNArticle Detail View

‎زنگ خطر حمل و نقل مواد خطرناک در سطح شهر
اخبار روز, اخبار برتر, پيشنهاد سر دبير, پیشنهاد سردبیر 1397/4/21 print

image
‎حادثه دلخراش برخورد اتوبوس مسافربری در ترمینال سنندج با تانکر حامل مواد سوختی در نیمه‌شب گذشته، و به دنبال آن کشته و مجروح شدن 20 تن از هموطنان عزیزمان رویدادی تلخ و تکان دهنده بود که باعث تاسف و تاثر گردید.
‎حادثه ای که بررسی دقیق جزئیات وقوع آن هم اکنون در دستور کار پلیس قرار گرفته و به گفته سردار محمدحسین حمیدی رئیس پلیس راه راهور ناجا ، کمیته ویژه فنی در محل حادثه با حضور معاون هماهنگی و‌ مسوول بازرسی پلیس راه و معاون هماهنگی و‌ مسوول بازرسی پلیس راهور در حال بررسی علت آن هستند.
‎در بررسی دقیق علل وقوع حوادث این گونه و پیشگیری از خطرات احتمالی در آینده علاوه بر نگاه فنی، نیازمند توجه به موضوع مدیریت بحران هستیم. از این زاویه درک خطرات احتمالی حرکت تانکرهای حاوی مواد سوختی مورد توجه قرار گرفته و به منظور رفع این خطرات برنامه ریزی های ویژه ای صورت می گیرد. در این برنامه ریزی ها علاوه بر برگزاری مانورهای متعدد به منظور افزایش آمادگی نیروهای امدادی، تصمیم گیری های خاص در زمینه ی نحوه تردد این کامیون ها و نیز تلاش برای جایگزینی روش های کم خطر پیشنهاد شده و مورد بحث و بررسی قرار می گیرد.
‎حادثه دلخراش رخ داده در سنندج، زنگ خطر تردد ناایمن را یک بار دیگر به صدا درآورده است. این حادثه نشان می دهد که نه تنها تهران که خیابان های هیچ کدام از شهرهای ایران از این نظر ایمن نیست. با توسعه فعالیت های صنعتی، اقتصادی در شهرها، بهره گیری از مواد شیمیایی خطرناک نیز افزایش یافته است. تمرکز جمعیت در کلانشهرهای کشور به ویژه شهر تهران خطرپذیری این شهرها در برابر حوادث ناشی از مواد خطرناک را به طور فزاینده ای افزایش داده است. به عنوان مثال انبارهای ذخیره سوخت در دو مجموعه غرب و شرق تهران (انبار نفت شهران و قوچک) که زمانی خارج از بافت شهری واقع شده بودند، با گسترش شهر در بافت شهری قرار گرفته و همواره به عنوان مخاطره ای بلالقوه مطرح بوده اند. از همین رو موضوع انتقال و جابجایی این دو مجموعه به محدوده های خارج از شهر و تامین ایمنی بیشتر این مراکز یکی از موضوعاتی است که در كارگروه تخصصي تأمين سوخت و مواد نفتي شورای هماهنگی مدیریت بحران در حال بررسی است.
‎پیش از این نیز آیین نامه «ایمنی و نگهداری مواد خطرناک در سطح شهر تهران» از سوی سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران تهیه و پس از طی مراحل کارشناسی و رسیدگی در کمیسیون شهرسازی،فنی و معماری شورای اسلامی شهر تهران ، متن نهایی آن در یکصد و نودمین جلسه ی شورای اسلامی شهر تهران در مورخ یکم آذرماه 1384 به تصویب اعضا رسید. این آیین نامه که به منظور افزایش سطح حفاظت و پیشگیری کارکنان، شهروندان و نسل های آینده و افزایش ایمنی محیط زیست شهر تهران در برابر اثرات زیان آور و حوادث و سوانح ناشی از مواد خطرناک تدوین شده، بعد از گذشت نزدیک به 12 سال اکنون نیازمند بازنگری دوباره و مشخص شدن وظایف سازمان های مختلف به منظور اجرای آن است. حادثه تلخ رخ داده در سنندج نشان داد که نمی توان و نباید در برابر حوادث دردناکی از این دست بی توجه بود و ایمنی شهر را به دست اما و اگر سپرد.

دکتر احمد صادقی
رئیس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران


به این خبر امتیاز دهید.rating
  نظرات

هیچ نظری ثبت نشده است.

نام شما
پست الکترونیک
وب سایت
عنوان
نظر
تصویر امنیتی CAPTCHA
کد را وارد کنید